Magnolie od dawna uznawane są za piękne, a zarazem oryginalne drzewa bądź krzewy, które swym egzotycznym wyglądem stały się marzeniem wielu posiadaczy ogrodów. Ich znakiem rozpoznawalnym są przede wszystkim okazałe kielichowate bądź gwieździste kwiaty, które osadzone są pojedynczo na końcach krótkopędów mieniąc się ferią barw od barwy białej,różowej lub purpurowej, a które rozwijają zazwyczaj na bezlistnych jeszcze pędach. Rodzaj magnoliowate obejmuje ponad 100 gatunków rozproszonych na niemal wszystkich kontynentach kuli ziemskiej. Tak więc w naszych warunkach klimatycznych mogą być sadzone tylko nieliczne gatunki. Jednym z nich jest Magnolia Soulange`a. Jest to jeden z najpiękniejszych a zarazem dekoracyjnych gatunków magnolii który został wychodowany w szkółkach Soulange- Bodin we Francji stąd też ich ta nazwa. Są to przeważnie rozłożyste krzewy dorastające do 3-4 metrów lub niewielkie drzewka od 5-7 metrów. Najczęściej w końcu kwietnia na bezlistnych jeszcze pędach ukazują się okazałe wzniesione ku górze kielichowate kwiaty od średnicy ok 15 cm. Ich płatki są mięsiste wewnątrz mlecznoróżowe na zewnątrz w rozmaitych odcieniach różu posiadając w sobie subtelny zapach. o Ich atrakcyjności stanowią również duże jasnozielone eliptyczne liście dochodzące nawet 20 cm które jesienią zmieniają barwę na złotożółtą. Rośliny te wchodzą w okres kwitnienia po około 3-4 latach od posadzenia. W obrębie tego gatunku można wyróżnić kilka oryginalnych odmian do ogrodów: Magnolia Alexandrina która dorasta do 4-5 metrów wysokości. Pod koniec kwietnia pojawiają się jasnoróżowe przy nasadzie purpurowo-różowe kwiaty średnicy 10-12 cm. Magnolia Lennei odmiana o bardzo oryginalnych pękatych kwiatach o średnicy 10-15cm w kształcie gruszki. Posiada ona mięsiste płatki z zewnątrz purpurowe wewnątrz białe. Kwitnie na przełomie kwietnia i maja.
Kolejnym gatunkiem wartym uwagi i godnym rozpowszechnienia jest magnolia gwieździsta Magnolia stellata. Jest to zwarty wolno rosnący krzew który osiąga wysokość około 2-3 metrów. Kwitnie on najwcześniej spośród wszystkich magnolii. Bo już na początku kwietnia nagie bezlistne gałązki obficie obsypywane są silnie pachnącymi śnieżnobiałymi kwiatami. Liczne płatki rozpostarte na boki układąja się w kształcie gwiazdy mając średnicę około 10-20cm. Dopiero po jej przekwitnięciu pojawiają się błyszczące jasno zielone liście które jesienią przybierają różne barwy od żółci po brąz. Ze względu na swe niewielkie rozmiary ten gatunek można polecić do małych ogrodów i na działki. Jest gatunek bardzo wytrzymały na mrozy. Inną szczególnie wartościowa odmianą jak można polecić z tego gatunku to odmiana Rosea. Płatki tej odmiany na zewenątrz zabarwione są na różowo.
Kolejnym gatunkiem magnolii na którą warto zwrócić uwagę jest Magnolia purpurowa Magnolia liliflora. Jest to wolnorosnący krzew około 2-3 metrów wysokości który posiada długie bo do 18 cm ciemnozielone błyszczące liście i piękne z zewnątrz ciemnopurpurowe kwiaty, a wewnątrz białe.Pojawiają się one dość późno bo dopiero wraz z rozwojem liści w maju i czerwcu. Godną polecenia jest odmiana Nigra która charakteryzuje się bardzo dużymi ciemnopurpurowymi kwiatami, które są większe i ciemniejsze niż u gatunku wyjściowego.
W latach sześćdziesiatych w wyniku krzyżowania magnolii purpurowej Nigra z ,magnolią gwiaździstą Rosea otrzymano wiele ciekawych i cennych odmian magnolii. W wyniku tych krzyżowek wyhodowano zwarte niewielkie krzewy dorastające do 2-3 metrów wysokości. Ich cechą charakterystyczną jest to że wchodzą wcześnie w okres kwitnienia , gdyż zakwitną po 2-3 latach od posadzenia i są bardzo wytrzymałe na mróz. Jedną z nich dosyć ciekawą odmianą jest Magnolia Betty która kwitnie na przełomie kwietnia i maja. Charakteryzuje się dużymi kwiatami dochodzącymi do 30 cm średnicy koloru różowo-purpurowego z rozchylonymi płatkami. Inną popularnym i dość rozpowszechnioną odmianą jest Magnolia Susan o ciemno-amarantowych dużych do 20cm średnicy pachnących kwiatach kwiatach. Odmiana ta ma tendecje powtórnego kwitnienia latem w miesiącu sierpniu.
Kolejną magnolią która jest dość rzadka i którą warto by spopularyzowac jest Magnolia sieboldii. Jest ona niewysokim bo około 4 metrowym krzewem o luźnym pokroju i odwrotnie jajowatych ciemnozielonych liściach. Posiada pachnące białe kwiaty w kształcie pucharu z karminowo zabarwionymi pylnikami. Okres jej kwitnienia przypada na koniec maja do sierpnia. Gatunek ten jest bardzo odporny na mrozy jednakże bardzo wrażliwy na suszę. Dlatego tez tę odmianę należy sadzić na stanowisku półcienistym, zacisznym.
Magnolie bardzo obficie kwitną gdy są posadzone na stanowisku słonecznym lub półcieniu osłoniętym przed mroźnymi wysuszającymi wiatrami. Dlatego tez sadząc magnolie należy wybierać dla nich stanowiska ciepłe i zaciszne.
Magnolie najlepiej rosną na glebach żyznych próchnicznych dostatecznie wilgotnych o przepuszczalnym podłożu. Nieodpowiednie dla nich są gleby ciężkie i podmokłe oraz kamieniste i piaszczyste z duża ilością wapnia. Właściwy odczyn gleby to lekko kwaśny pH 5-6) który stanowi optimum. W miejscach, gdzie gleba jest kamienisto-piaszczysta i sucha należy zastosować dobrze rozłożony obornik ewentualnie kompost lub torf z dodatkiem nawozów wieloskładnikowych np typu Osmocote.Podłoże zasadowe (alkaliczne) zakwaszamy torfem. Przed sadzeniem gleba powinna być głęboko przekopana, gdyż grube, kruche i łamliwe korzenie , są dość podatne na uszkodzenia mechaniczne. Miejsce na którym posadzimy magnolie powinno być starannie przemyślane i zaplanowane, gdyż rośliny te nie znoszą przesadzania.Optymalnym terminem sadzenia magnolia jakże ich przesadzania jest okres wiosenny. Trzeba wiedzieć o tym, iż magnolie wytwarzają płytki system korzeniowy toteż należy dbać o nie i nie dopuścić do przeschnięcia podłoża zwłaszcza w okresie od maja do lipca. Magnolie o ile nie są posadzone w zacisznym i osłoniętym miejscu o czym już wspomniałem, należy w pierwszych latach zabezpieczać na okres zimowy. Na zimę korzenie wraz szyjka korzeniową starannie okrywamy grubą warstwą ściółki (trociny, Kora). Magnolii nie przycinamy zarówno po posadzeniu jak i w trakcie ich wegetacji.
Magnolie rzadko dotykają choroby. Jednakże jeśli się już na nich pojawia tj najczęściej:
1. Bakteryjna plamistośc liści (Pseudomas syringae). Wówczas na liściach pojawiają się bardzo liczne drobne w zarysie okrągłe badź owalne czarn plamy. Wokół tych plam obserwuje się żółknięcia tkanek, a silnie porażone liście ulegają deformacji.
Zapobieganie i zwalczanie: po wykryciu tych objawów rośliny opryskiwać 1-2 krotnie w odstępach co 10 dni Miedzianem.
2. Antraknoza (Glomerella cingulata Elsinoe magnoliae) Na liściach pojawią się wówczas pojedyncze wodniste jasnobrązowe powiększające się plamy w kształcie okrągłe lub owalne o rownych brzegach o średnicy 2-3 cm. Przy spadku wilgotności powietrza plamy się wykruszają a na liściach pozostają dziury.
Zapobieganie i zwalczanie: Unikać polewania liści podczas podlewania. Po wykryciu tychże objawów magnolie opryskać 2-krotnie w odstępach co 10 dni stosując jeden z fungicydów:
Dithane, Topsin, Score